firma adı
şifre
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
reklam
Tüm Banka Kartlarınıza
9xAy Taksit İmkanı
reklam2
Bize Ulaşın
Kağıthane Cad. No:39 Kat:2 Polat İş Merkezi ÇAĞLAYAN / İSTANBUL

Reklam Nasıl hazırlanmaktadır?

Reklamlar, ürün ve hizmetleri satın alma konusu için potansiyel müşterileri ikna etmek için hazırlanır. Reklam stratejisiyse, bu reklamları en etkili şekilde nasıl hazırlayacağımız ve yayınlayacağımız konularını kapsar. Reklam stratejimiz, firmamızın kamuya gösterdiği yüzdür diyebiliriz ve bütçesi ufak olan küçük bir kuruluş da, üzerinde yeterince düşündüğü takdirde etkili bir reklam kampanyası tasarlayabilir. iyi bir reklam stratejisinin püf noktası, esnek ve yaratıcı bir planlamayla, hedef kitlesi ve o hedef kitlesine yönelik mecra seçimi konusunda doğru bilgiye sahip olmaktır.

umumi olarak bakacak olursak, reklam stratejimizi üç esas amaç için hazırlayabiliriz:

1- Bir firma ve firmanın ürün veya hizmetleri hakkında farkındalık yaratmak
2- Satışları artırmak ve rakip firmalardan müşteri kapmak
3- şirket ya da marka imajı çalışmaları yapmak

Yani, kurumlar reklamlarla bilgi verme, ikna etme ve tüketiciye kendilerini hatırlatma amacı taşırlar. Bu amaçlara ulaşmak için hazırlayacağımız bir reklam stratejisinde bazı esas aşamalar vardır ve bu aşamalar, reklam hazırlama sürecini pazarlama hedeflerimiz ve öteki tanıtım faaliyetlerimizle birleştirmemizi sağlar.

Reklam Stratejilerinde temel Aşamalar

eğer firmamız yeni bir firmaysa, reklamlarımızın temel hedefi ürünlerimiz ve firmamız meselesinde farkındalık yaratmaktır. Firmamızın adını sektör içinde iyi şekilde duyurduktan ve ürünlerimizin pazarda sağlam biçimde yer almasını sağladıktan sonra, reklamlara daha az yatırım yapabiliriz; sebebi ise, bu aşamaya geldiğimizde, bilhassa bizim ürünlerimizi tercih eden bir müşteri kitlesi muhtemelen oluşturulmuş olacaktır.

Burada yapmamız gereken ilk şey, ürün ve ya hizmetimizi belirli bir şekilde konumlandırmaktır. şimdilerde, sırf tek bir firma tarafından satılan bir ürün olması ihtimali çok fazla düşüktür. O sebepten dolayı, biz mesela porselen alternatifler üretiyorsak, bizi diğer porselen üreticilerinden ayıran özellik yahut değer nedir ve tüketiciler neden bir başka markayı değil de bizi tercih etmelidir, önce bununla ilgili bir tema, içerik ve anlatım biçimi geliştirmemiz gerekir. Bunu yaparken, yaratıcı olmamız ve pazardaki yeni trend ve gelişmelere ayak uydurmak meselesinde esnek bir planlama yapmamız gerekir.

1- Hedef Kitlesi Belirlemek

Hedef kitlesi dediğimizde, belirli bir çerçeve içindeki bir gruptan yahut birkaç farklı grubu kapsayan bir kitleden bahsediyor olabiliriz. Hedef kitlemiz, ürünümüzü satın sektör insanlar olabilir, ürünümüzü kendileri satın almayan ama o ürünün satın alınmasına karar sağlayan bir poziyona sahip kişiler olabilir ya da bir bireyin ürünümüzü satın almasını etkileyen insanlar (çocuk, eş, partner, arkadaş vb.) olabilmekte. Burada umumi şekilde üç kriter belirlememiz gerekir:

1- Demografik öğeler: yaş, cinsiyet, iş, gelir, talep alanları ve grupların düşünsel manada sahip olabileceği soyut değerler

2- Davranışlar: nihai tüketicilerin kuruluş hakkındaki farkındalık derecesi, tüketicinin hangi ürünleri ne süre ve ne halde kullandığı, tüketiciyi kendi ürünlerimizi kullanma yada deneme hakkında ikna etmek için ne tür unsur yahut tekliflerin cazip olabildiği

üç- ihtiyaç ve dilekler: Burada hem günlük yaşam içindeki kolay kullanım açısından hem de insanın ürünle kendine kattığı bir değer olup olmadığı açısından bir değerlendirme yapmalıyız. Bundan sonra da, bu istek ve ihtiyaçları bizim ürünümüzün karşılayabileceği anlamında bir mesaj geliştirmeliyiz.

2- ürün Konsepti

ürün konsepti dediğimiz zaman, yazımızın başında bahsettiğimiz, bizi başka firmalardan ayıran nitelikleri ve ya değerleri ifadelendirme aşaması aklımıza gelmeli. Biz, ürünümüzü piyasa içinde belirli bir şekilde konumlandırırsak, ürünümüzün temsil ettiği değerleri ve hedef kitlemizin o ürünü nasıl algılayacağını kendimiz belirlemiş oluruz. Burada, tüketiciye cazip istikbal ve ya kendisiyle eşleştirebileceği bir değerler grubu yaratmamız ve böylece, ürünümüzü sırf bir ürün olmaktan çıkarmamız gereklidir.

üç- Mecra Seçimi

Reklamımızı yayınlayacağımız mecrayı seçerken, pazarlama hedeflerimizi, bütçemizi ve hedef kitlemizin niteliklerini hesaba katmamız gerekir. Dijital medya, televizyon, gazete, dergi, radyo, posta, billboard ve açık hava, reklamlarımız için kullanabileceğimiz yaygın mecralardan bazılarıdır.

Mecramızı dikkatli bir şekilde belirledikten sonra, reklamımızın yayınlanması için bir zaman dilimi belirlemeliyiz. Burada, gün, hafta, ay yahut yıl içinde olacak biçimde (bunların biri yahut hepsinin bir bileşimi söz konusu olabilmektedir) bir zaman dilimi belirleyip, reklamlarımızı o süre diliminde yayınlamalıyız.

4- Reklam Mesajı

Reklam mesajı, pazarlama hedeflerimizin, reklamımızdaki görsel ve yazılı öğelerin ve ürünümüzün sahip olduğu özellik ve değerlerin bir birleşimidir. Burada esas şekilde üzerinde durmamız gereken üç öğe olmaktadır:

1- ürünümüzü, diğer markaya ait tıpkı tür bir üründen ayıran özellikler yada değerler nelerdir?

2- son kullanıcıların bu ürünü nasıl değerlendirmesini istiyoruz? Tüketicileri, ürünü satın almaya nasıl ikna edebiliriz?

3- Tüketici rakip firmaları nasıl görüyor? Rakiplerimizin çıkarlarını konumlandırma biçimindeki zayıf ve kuvvetli noktalar neler?

5- Yazılı içerik

Bu tür içeriği hazırlarken amacımız, ürün ve hizmetlerimiz meselesinde bilgi vermek ve ya ürünümüze bir kıymet ve mana atfetmek olabilir. birçok firma, pazarlama hedefleriyle ürünün temel özellik ve faydalarını birleştiren bir slogan düşündükten sonra reklamın diğer öğelerini geliştirmeye başlar. Akılda kalıcı reklam içeriği yaratmak mühim olmakla birlikte, ürün veya hizmetimize dair kıymet ve özelliklerin ön planda olması reklamımızın satışa dönüşmesinde daha etkili olacaktır.

Reklam metni hazırlarken, iletmek istediğimiz mesajı açık ve net olarak ifade etmek en etkili yoldur. Tabi, bazı reklamlar aşırı karmaşık, insanı düşündüren ve anlamı belirsiz bunun gibi duran bir tarza ve yapıya sahiptir ve mecramıza ve hedef kitlemize göre, bu reklamlar da gayet etkili olabilmekte. Reklamımız, başlığı olması gereken türde bir reklamsa, bu başlık reklamın temasını tüketiciye söz eden bir anlatım olmalıdır.

5- Görsel içerik

Görsel içerik dediğimiz zaman, uygulanan boşluklar, renkler, görüntüler, yazı büyüklükleri ve biçimleri bu gibi reklamdaki tüm görsel öğelerin belirli bir mantık ve amaç dahilinde kurgulanmasından bahsediyoruz. Bu öğeler üstünde düşünürken, reklamın hızlı şekilde dikkat çekmesi gerektiğini hesaba katmalıyız.

altı- Reklam Bütçesi

Reklam bütçemiz, reklam stratejimizi geliştirdikten sonra ve ya önce belirlenebilir. Bütçemize karar verirken, reklamımızın bizim için ne kadar önemli olduğu, başarılı olursa bize ne kazandıracağı ve tabi ki firmamızın buna ne kadar nakit ayırabileceğini hesaba katmamız gerekir.

özellikle küçük şirketlerin, evvela bütçesini belirlemesi bizce daha uygundur. nedeniyse böyle yapıldığı zaman reklamın başka öğeleri bu ödeme gücüne göre ayarlanmış olur ve şirket sonradan kendisini maddi olarak zora sokacak sürprizlerle karşılaşmamış olur.

Reklam bütçesi geliştirirken en fazla başvurulan yöntem, geçmişteki satış oranını hesaba katmaktır. Böylece reklamımız etkisiz olsa dahi, bu firmamızı maddi olarak zora sokan bir neticeye yol açmaz. Biraz daha büyük ve geliri yüksek bir firmaysak, gelecekteki satış tahminlerimizi, firma birikimlerini ve pazar payımızı da hesaba katabiliriz.

Reklam Sonuçlarını Analiz Etmek

bilhassa küçük kurumlar, reklamlarının etkisini ölçme konusunda epey bir gevşek davranma eğilimindedir. Reklamın bir yenisi yapılmalı mı, tıpkı reklama devam edilmeli mi gibi konularda el yordamıyla kararlar alınır ve uygulanır. gerçekte, ekonomik dalgalanmalar, yeni rakiplerin tüketicilere dahil olması ve dönemsel satış değişiklikleri bunun gibi çok sayıda etkin, bir reklamın etkisini azaltabilir yada artırabilir. şayet tüm bu öğeleri hesaba katarak reklamımızdan aldığımız sonuçları incelemezsek, fena ve etkisiz bir reklama devam etmek ya da çok iyi bir reklam stratejisinden vazgeçmek gibi yanlış kararlar alabiliriz.

Reklamlarla ilgili kanunlar

Reklam stratejimizi geliştirirken, reklamımızın yayınlandığı memleket veya mecrayla ilgili reklam yasalarını her zaman bilmemiz gerekir. Yasalarda değişiklikler yapılabileceği veya yeni düzenlemeler mevcut kanunlara eklenebileceği için, reklamımız üzerine ayrıntılı biçimde düşünmeden evvela en son düzenleme, hukuk yahut mevzuatı öğrenmeliyiz.

http://www.sektorelvitrin.com/#

Firmalarımız
BEYMARMARA SUİTE HOTEL
BEYMARMARA SUİTE HOTEL
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 853 37 33
Semt     : BEYLİKDÜZÜ
BEAUTY GÜZELLİK SALONU
BEAUTY GÜZELLİK SALONU
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 441 75 76
Semt     : BAHÇELİEVLER
BATOK EĞİTİM ARAÇLARI
BATOK EĞİTİM ARAÇLARI
Firma Bilgileri
Telefon : 0 216 386 92 09
Semt     : KADIKÖY
BALCI MOBİLYAM
BALCI MOBİLYAM
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 427 40 40
Semt     : ALİBEYKÖY
YEŞİLYURT MOTORLU ARARÇLA...
YEŞİLYURT MOTORLU ARARÇLAR
Firma Bilgileri
Telefon : 0 216 389 20 10
Semt     : KARTAL
BİREBİR BASKI
BİREBİR BASKI
Firma Bilgileri
Telefon : 0 216 307 10 70
Semt     : PENDİK
ÖZDEM TORNA MAKİNA KALIP ...
ÖZDEM TORNA MAKİNA KALIP SANAYİİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0262 641 74 95
Semt     : GEBZE
İSLAMOĞLU METAL MAKİNA NA...
İSLAMOĞLU METAL MAKİNA NAKLİYE İNŞAAT SAN VE TİC LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 (262) 744 18 56
Semt     : GEBZE
MISIRLIOĞULLARI MÜHENDİSL...
MISIRLIOĞULLARI MÜHENDİSLİK AĞIR SANAYİ ENERJİ SİSTEMLERİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 (216) 452 97 20
Semt     : KARTAL
KESKİN MOTOR YENİLEME
KESKİN MOTOR YENİLEME
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 5799877
Semt     : FLORYA
GÖRTEKS TRİKO TEKSTİL MAK...
GÖRTEKS TRİKO TEKSTİL MAKİNA VE ÖRGÜ ÇELİK SAN TİC LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 6129729
Semt     : TOPÇULAR
TUTKU MEZE
TUTKU MEZE
Firma Bilgileri
Telefon : 0 216 352 57 82
Semt     : MALTEPE
Tampon Baskı EFOR SERİGRA...
Tampon Baskı EFOR SERİGRAFİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 4380703
Semt     : İSTANBUL
ARTSAN PREKAST VE PREFABR...
ARTSAN PREKAST VE PREFABRİKE YAPI ELM İNŞ TAAHHÜT SAN TİC LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0216 479 02 32
Semt     : ÇAVUŞBAŞI
Yeşil Keleş Aykanlar
Yeşil Keleş Aykanlar
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0232 572 21 69
Semt     : Kiraz
İnvest İnşaat Mutfak Soğu...
İnvest İnşaat Mutfak Soğutma Havalandırma Tente ve San. Dış Tic. Ltd. Şti
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 916 17 18
Semt     : ESENYURT
ÇÖKEROĞLU ELEKTRONİK İTH ...
ÇÖKEROĞLU ELEKTRONİK İTH İHR TUR LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 561 02 37
Semt     : BAKIRKÖY
(TİTAN KAPLAMA) BARLOK ME...
(TİTAN KAPLAMA) BARLOK METAL MAKİNA TİC LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 485 10 29
Semt     : İKİTELLİ
İLAÇ MAKİNA SANAYİ, KİMYA...
İLAÇ MAKİNA SANAYİ, KİMYA MAKİNA SANAYİ,
Firma Bilgileri
Telefon : 0 216 660 02 82
Semt     : ATAŞEHİR
YUMET PLASTİK KALIP SANAY...
YUMET PLASTİK KALIP SANAYİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 544 80 08
Semt     : ZEYTİNBURNU
KRAL SOFRASI CATERING
KRAL SOFRASI CATERING
Firma Bilgileri
Telefon : 0 535 500 33 49
Semt     : KAĞITHANE
AKYÜZ MAKİNA MATBAA MALZE...
AKYÜZ MAKİNA MATBAA MALZEMELERİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 576 62 04
Semt     : ZEYTİNBURNU
VİTO KÜRK
VİTO KÜRK
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 225 26 59
Semt     : PANGALTI
VERAS ASANSÖR İMALAT VE M...
VERAS ASANSÖR İMALAT VE METAL SAN ÜRÜNLERİ TİC LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 (216) 427 25 37
Semt     : MALTEPE
UMUT OTO
UMUT OTO
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0216 377 13 56
Semt     : KARTAL
Teknik Pool
Teknik Pool
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0216 479 24 57
Semt     : Beykoz
TEKİNLER SU ARMATÜRLERİ İ...
TEKİNLER SU ARMATÜRLERİ İMALAT GIDA ve ITRİYAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0212 221 57 67
Semt     : KAĞITHANE
ŞİRİN MAKİNA
ŞİRİN MAKİNA
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0212 627 06 52
Semt     : Alibeyköy
mina hair clinic saç ekim...
mina hair clinic saç ekim merkezi
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0530 496 45 05
Semt     :
GOLDMASTER KÜÇÜK EV ALET...
 GOLDMASTER KÜÇÜK EV ALETLERİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 875 34 34
Semt     : beylikdüzü
BEYLİKDÜZÜNDE KEBAP SALON...
BEYLİKDÜZÜNDE KEBAP SALONU PAKET SERVİS
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0212 872 11 21
Semt     : beylikdüzü
OFİS MOBİLYALARINDA EN UY...
OFİS MOBİLYALARINDA EN UYGUN FİYATLAR
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 220 92 16
Semt     : Kağıthane
FLORYADA SU TESİSAT PETEK...
FLORYADA SU TESİSAT PETEK TEMİZLEME
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 541 59 93
Semt     : KÜÇÜKÇEKMECE
PLATİN İPLİK
PLATİN İPLİK
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 481 54 12
Semt     : DAVUTPAŞA
SAHRA OFSET
SAHRA OFSET
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 511 84 04
Semt     : ZEYTİNBURNU
SİS KURDELA
SİS KURDELA
Firma Bilgileri
Telefon : 0 (212) 554 39 29
Semt     : GÜNGÖREN
SANCAK MODEL OYUNCAK ELEK...
SANCAK MODEL OYUNCAK ELEKTRONİK CİHAZ VE HİZMETLERİCSAN TİC LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 511 66 20
Semt     : SİRKECİ
ESS BİYOSİDAL SERVİCE HAŞ...
ESS BİYOSİDAL SERVİCE HAŞERE KONTROL
Firma Bilgileri
Telefon : 0 0850 333 51 16
Semt     : ESENYURT
Reis Sönmez Spor
Reis Sönmez Spor
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 5438936
Semt     : BAKIRKÖY
bodrum muhafazakar otel
bodrum muhafazakar otel
Firma Bilgileri
Telefon : 0 252 377 55 00
Semt     : BOBRUM
PORİO
PORİO
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 875 34 34
Semt     : beylikdüzü
nema basım
nema basım
Firma Bilgileri
Telefon : 0 216 370 10 70
Semt     : pendik
king ev aletleri
king ev aletleri
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 544 51 52
Semt     : bayrampaşa
POYRAZ HAVUZ
POYRAZ HAVUZ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 (212) 262 10 20
Semt     : SARIYER
BALKANPAK KAĞIT VE AMBALA...
BALKANPAK KAĞIT VE AMBALAJ ÜRÜNLERİ SAN TİC ANONİM ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 472 24 49
Semt     : ARNAVUTKÖY
ÖZEL TEKNİK CEM MODELİST ...
ÖZEL TEKNİK CEM MODELİST STİLİSTLİK KURSU
Firma Bilgileri
Telefon : 0 (212) 563 83 98
Semt     : BAYRAMPAŞA
OZAN PLASTİK
OZAN PLASTİK
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 6155481
Semt     : BAYRAMPAŞA
AHMET ONURUM MOTORLU ARA...
 AHMET ONURUM MOTORLU ARAÇLAR
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 674 93 94
Semt     : MERTER
ODABAŞ TEKSTİL İPLİK VE K...
ODABAŞ TEKSTİL İPLİK VE KUMAŞ SATIN ALMA (PAMUK VE POLYESTER)
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 5085140
Semt     : BAYRAMPAŞA
NİMET ZÜCCACİYE GIDA VE N...
NİMET ZÜCCACİYE GIDA VE NAKLİYAT SAN VE TİC LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 482 32 33
Semt     : TOPKAPI
MEYDAN BİRAHANESİ
MEYDAN BİRAHANESİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 262 641 14 12
Semt     : GEBZE
NATUREL MANKEN
NATUREL MANKEN
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 2387505
Semt     : DOLAPDERE
NASİP GİYİM SANAYİ LTD ŞT...
NASİP GİYİM SANAYİ LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 527 07 94
Semt     : SİRKECİ
GÜZEL GÜNLER TANITIM
GÜZEL GÜNLER TANITIM
Firma Bilgileri
Telefon : 0 216 405 22 60
Semt     : KADIKÖY
TERMOSTAT-MAKROSEM-THERMO...
TERMOSTAT-MAKROSEM-THERMOSTAT-ANAHTAR-SİVİÇ-ROTARY SİVİÇ-MAKROTERM-MİKROTERM TERMOSTAT SAN VE TİC LTD ŞTİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 6134087
Semt     : BAYRAMPAŞA
LÜKS ÖZEN TEBEŞİRLERİ...
LÜKS ÖZEN TEBEŞİRLERİ
Firma Bilgileri
Telefon : 0 212 506 75 47
Semt     : GÜNGÖREN
[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Sonraki> Son sayfa>>
maviweb